‹ Prev
Next ›
Smead SafeSHIELD 2/5 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 2 x 2S Fastener - 2" for Folder - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 1 Divider - 25 pt. - Pressboard - Blue - Heavy Duty, Tear Resistant - 100% Recycled - 10 / Box
21 Stock Available
- Protect your documents and fingers with Smead's patent-pending, SafeSHIELD Coated Fastener Technology
- Heavy-duty, Premium Pressboard and gusset for extra durability
- The ultimate classification folder when security and safety are most important
- Perfect for bulky files that get plenty of use
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
Select Product Options
Sheet Standard: Letter
Color: Blue
Product Details
General Information
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 13730 |
| Manufacturer Website Address | http://www.smead.com |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | SafeSHIELD |
| Product Name | Pressboard Classification File Folder with SafeSHIELD Fasteners |
| Marketing Information | Heavy-duty classification folders feature patent-pending, SafeShield Coated Fastener Technology to help prevent paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. SafeShield adds protection for papers and fingers while also reducing fastener crinkling. Fasteners on front and back panels and the divider create separate filing surfaces within one folder. These two 2" coated fasteners on the panels are in positions 1 and 3. Letter-size folder also offers a 2" expansion and is made of sturdy, 25 point Pressboard stock. The divider offers a 1" SafeShield-coated, twin-prong fastener and is made of 17 point stock. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2S |
| Fastener Location | Front & Back |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 2/5 |
| Tab Position | Right of Center |
| Tab Location | Top |
| Number of Dividers | 1 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 17 pt. |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Blue |
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 5.04 oz |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Overview
Smead SafeSHIELD 2/5 Tab Cut Letter Recycled Classification Folder
From the Manufacturer
Also Consider
Accessories
Alternative Products
-
Product Code: PFX24075R6 Stock Available
-
Product Code: PFX240969 Stock Available
-
Product Code: SMD140307 Stock Available
-
Product Code: SMD1403120 Stock Available
-
Product Code: SMD1406117 Stock Available
-
Product Code: SMD14062Out of Stock
-
Product Code: SMD14064Out of Stock
-
Product Code: SMD14070Out of Stock
-
Product Code: SMD140904 Stock Available
-
Product Code: SMD140991 Stock Available