‹ Prev
Next ›
3M Bright Screen Privacy Filter for 15.6in Full Screen Laptop, 16:9, BP156W9E Black, Matte
For 15.6" Widescreen LCD 2 in 1 Notebook - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant - Anti-glare - 1 Each
2 Stock Available
Non-Returnable
- First line of defense against visual hackers, damage and glare - touch-compatible
- Proprietary, Advanced Nanolouver technology transmits up to 85% of the screen's light for a perfect balance of privacy, brightness and clarity
- Reversible for glossy or matte option that helps reduce glare and fingerprints
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Exceptional security while helping to reduce blue light without distorting the natural color of your display
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | BP156W9E |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Bright Screen Privacy Filter for 15.6in Full Screen Laptop, 16:9, BP156W9E |
| Marketing Information | Get the revolutionary privacy filter that seamlessly protects your on-screen data. You'll hardly know it's on your laptop, but visual hackers around you will. Bright Screen Privacy Filter is easy to apply, easy to use and easy to forget. It delivers incredibly vivid screen viewing with proprietary technology that enables 85 percent transmission of the device's brightness. Nanolouver technology powers a premium visual experience, perfectly balancing privacy, exceptional brightness and clarity. Touch-compatible filter offers a 60-degree viewing angle. Included COMPLY Adhesive Strips will keep your Bright Screen Privacy Filter securely in place. Filter helps reduce blue light without distorting the natural color of your display. Use it for 15.6" laptops. Filter measures 13.89" x 7.95". Aspect ratio is 16:9. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
Technical Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 15.6" |
| Device Supported | 2 in 1 Notebook |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Landscape |
| Anti-glare | Yes |
| Viewing Area Dimension | 13.89" x 7.95" |
| Touch Compatibility | Yes |
| Film Classification | Bright Screen |
| Screen Attachment |
|
| Blue Light Reduction | Yes |
| Reversible | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color |
|
| Durability |
|
| Height | 7.95" |
| Width | 13.89" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
3M Bright Screen Privacy Filter for 15.6in Full Screen Laptop, 16:9, BP156W9E Black, Matte