‹ Prev
Next ›
3M COMPLY Magnetic Attach Privacy Filter Black
For 23" Widescreen LCD Monitor - 16:9 - Scratch Resistant, Fingerprint Resistant - Anti-glare - 1
Out of Stock
- Effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle
- Durable privacy filter that can withstand hundreds of cleanings
- Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display.
- 3M™ COMPLY™ Magnetic Attach enables you to quick-click between world-class privacy and screen sharing thanks to ultra strong magnets that click the filter securely into place
- A reversible solution, 3M™ Privacy Filters offer a glossy option and a matte option that help reduce glare and fingerprints.
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | PF230W9EM |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | COMPLY Magnetic Attach Privacy Filter |
| Marketing Information | COMPLY Magnetic Attach for Monitors allows you to quick-click between world-class privacy and screen-sharing thanks to ultra-strong magnets that click the frameless filter securely into place. Leveraging the power of rare earth magnets that are 100 times stronger than common refrigerator magnets, the proprietary modern design seamlessly attaches the touch-compatible filter to your 23" full-screen monitor, ensuring a crisp, clear image. It delivers effective "black out" privacy from side views outside the 60-degree viewing angle while helping to reduce blue light, without distorting the natural color of your display. Wide-screen privacy filter is reversible between a glossy side and glare-reducing matte. Matte surface helps reduce glare and fingerprints. Durable privacy filter can withstand hundreds of cleanings. Orientation is landscape, and overall dimensions are 20.38" x 11.45" (518mm x 291mm). |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
Technical Information
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 23" |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Widescreen | Yes |
| Orientation | Landscape |
| Anti-glare | Yes |
| Viewing Area Dimension | 20.38" x 11.45" |
| Touch Compatibility | No |
| Film Classification | Black |
| Screen Attachment | Magnetic |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Reversible | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Durability |
|
| Height | 11.45" |
| Width | 20.38" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
3M COMPLY Magnetic Attach Privacy Filter Black