‹ Prev
Next ›
3M Nonskid Wrist Rest
2.75" Width x 0.75" Depth - Black - Foam - 1 Each
Out of Stock
- Foam wrist rest with antimicrobial product protection inhibits the growth of microorganisms
- Fabric covering is soft to the touch for comfort
- Black
- Size: 18" x 2-3/4" x 3/4"
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | WR209MB |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | 3M |
| Product Name | Nonskid Wrist Rest |
| Marketing Information | Foam-filled wrist rest with nonskid base encourages neutral wrist posture. Antimicrobial additive inhibits the growth of microorganisms, such as bacteria that cause stains, odors and product degradation. Fabric covering is soft to the touch. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Wrist Rest |
Product Information
| Features | Non-skid |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Foam |
| Width | 2.75" |
| Depth | 0.75" |
| Length | 18" |
| Thickness | 0.75" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Overview
3M Nonskid Wrist Rest
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: BSN38952524 Stock Available
-
Product Code: FEL917650140 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410X21 Stock Available
-
Product Code: MMM684ARR3640 Stock Available
-
Product Code: OIC301819 Stock Available
-
Product Code: STX62012U03C13 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: BSN38952524 Stock Available
-
Product Code: FEL917650140 Stock Available
-
Product Code: HEWCF410X21 Stock Available
-
Product Code: MMM684ARR3640 Stock Available
-
Product Code: OIC301819 Stock Available
-
Product Code: STX62012U03C13 Stock Available