‹ Prev
Next ›
Alba Triple Metal Wall Coat Peg
3 Hooks - 66.14 lb (30 kg) Capacity - 1.4" Height x 4.3" Width - for Coat, Clothes - Metal - Silver, Black, Metallic Gray - Powder Coated - 1 Each
Ships 2-3 Business Days
Out of Stock
Non-Returnable
- Modern, contemporary design that will fit in most work environments
- Rounded pegs gentle on clothes
- Included hook perfect for accessories and your umbrella
- Comes with mounting hardware for easy attachment
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alba, Inc |
| Manufacturer Part Number | PMS3 |
| Manufacturer Website Address | http://www.albaland.com |
| Brand Name | Alba |
| Product Name | Triple Metal Wall Coat Peg |
| Marketing Information | Modern Wall Peg combines functionality and design to fit perfectly into all your collective work and reception areas. It consists of a steel structure, hook and three ABS plastic pegs. Rounded pegs - each with a 11 lb. capacity - are made for hanging clothes. Use the hook for umbrellas and accessories. Wall Peg comes with a hook and screws for easy attachment. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Hook Panel |
Product Information
| Total Number of Hooks | 3 |
| Weight Capacity | 66.14 lb (30 kg) |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Metal |
| Material Details |
ABS Plastic Peg |
| Height | 1.4" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 15.4" |
| Weight (Approximate) | 1.157 lb |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Overview
Alba Triple Metal Wall Coat Peg
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.