‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Pale Crepe Gold Rubber Bands
Size: #117B - 7" Length x 0.1" Width - Stretchable, Durable, Reusable - Golden Crepe - 300 / Box
191 Stock Available
- Highest percentage of rubber content and greatest number of bands per pound
- Softest stretch available to help prevent Carpal Tunnel Syndrome (CTS); longest-lasting
- Exceeds Federal Specification AA-131-B
- Made in USA using globally sourced materials
- 7" x 1/8"; approximately 300 bands
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 21405 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Line | Pale Crepe Gold |
| Product Name | Pale Crepe Gold Rubber Bands |
| Marketing Information | No. 117B rubber bands with the softest stretch offer the highest percentage of rubber content and the greatest number of pieces per pound. Pale Crepe Gold is highly recommended for repeated application and for packaging pliable goods where a soft hold is most important. The number count of the rubber bands is approximate. |
| Packaged Quantity | 300 / Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #117B |
| Pack Weight | 1 lb |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Other |
| Product Color | Golden Crepe |
| Width | 0.1" |
| Length | 7" |
Miscellaneous
| Additional Information | Easiest stretch for help prevent Carpal Tunnel Syndrome |
| Certifications & Standards | Exceeds Federal Specification AA-131-B |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Alliance Rubber Pale Crepe Gold Rubber Bands
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ALL20335179 Stock Available
-
Product Code: ALL20645108 Stock Available
-
Product Code: BSN28650694 Stock Available
-
Product Code: CLO15949CT1826 Stock Available
-
Product Code: CNMLS100TS3 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124865 Stock Available
-
Product Code: OEX85110959 Stock Available
-
Product Code: VCT119041 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ALL20335179 Stock Available
-
Product Code: ALL20645108 Stock Available
-
Product Code: BSN28650694 Stock Available
-
Product Code: CLO15949CT1826 Stock Available
-
Product Code: CNMLS100TS3 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124865 Stock Available
-
Product Code: OEX85110959 Stock Available
-
Product Code: VCT119041 Stock Available