‹ Prev
Next ›
Alliance Rubber Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection
Size: #64 - 3.5" Length x 0.3" Width - 0.25 lb/in - Latex-free, Antimicrobial, Stretchable - Synthetic Rubber - Cyan Blue - 1 Box
375 Stock Available
- Antimicrobial product protection inhibits growth of product-deteriorating microorganisms
- Made from synthetic rubber; can be sterilized for medical use
- Latex-free for protection against latex allergy reactions
- Made in USA using globally sourced materials
- Bright blue color for easy identification
Product Details
General Information
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Part Number | 42649 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
| Brand Name | Alliance Rubber |
| Product Model | 42649 |
| Product Name | Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection |
| Marketing Information | Rubber bands inhibit the growth of fungi, molds and bacteria. Nonlatex synthetic rubber has the added benefit of an antimicrobial agent. They are recommended for home, school, workplace and medical facilities. Bright cyan color allows easy identification. |
| Packaged Quantity | 1 Box |
| Product Type | Rubber Band |
Product Information
| Size Standard | #64 |
| Strength (lb/in) | 0.25 |
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Cyan Blue |
| Product Material | Synthetic Rubber |
| Width | 0.3" |
| Length | 3.5" |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
AA-131-B |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Alliance Rubber Rubber Bands with Antimicrobial Product Protection
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: ACC54035981 Stock Available
-
Product Code: BSN25347300 Stock Available
-
Product Code: BSN418831790 Stock Available
-
Product Code: BSN65261902 Stock Available
-
Product Code: GJO10318706 Stock Available
-
Product Code: OIC9783270 Stock Available
-
Product Code: UNV11201302 Stock Available
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACC54035981 Stock Available
-
Product Code: BSN25347300 Stock Available
-
Product Code: BSN418831790 Stock Available
-
Product Code: BSN65261902 Stock Available
-
Product Code: GJO10318706 Stock Available
-
Product Code: OIC9783270 Stock Available
-
Product Code: UNV11201302 Stock Available