‹ Prev
Next ›
Artistic Urban Collection Punched Metal File Sorter
3 Compartment(s) - Compartment Size : 3" - 7.25" Height x 8" Width x 8" Depth - Desktop - Heavy Duty, Scratch Resistant, Rounded Corner, Durable - Black - Steel - 1 Each
41 Stock Available
- Strong, heavy-duty punched metal construction for lasting use
- Protective feet prevent surface wear and scratches to furniture
- Reinforced rounded edges for durability and attractive detailing
- Contemporary style creates professional appearance
- 3 compartments hold letters, memos, envelopes and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Artistic Products, LLC |
| Manufacturer Part Number | ART20009 |
| Manufacturer Website Address | http://www.artistic-products.com |
| Brand Name | Artistic |
| Product Name | Urban Collection Punched Metal File Sorter |
| Marketing Information | File sorter provides the perfect blend of form and function to keep you organized. Strong, heavy-duty punched metal construction features a contemporary style for a professional appearance. Protective feet prevent surface wear and scratches to your furniture. Reinforced rounded edges provide durability and attractive detailing. File sorter provides three compartments for keeping letters, memos, envelopes and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop File Sorter |
Product Information
| Total Number of Compartments | 3 |
| Compartment Depth | 3" |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Height | 7.25" |
| Width | 8" |
| Depth | 8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Artistic Urban Collection Punched Metal File Sorter
Also Consider
-
Product Code: ACC72620376 Stock Available
-
Product Code: AOPART2001447 Stock Available
-
Product Code: AVE17031208 Stock Available
-
Product Code: GJO211203111 Stock Available
-
Product Code: GJO26100963 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: SWI35440264 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ACC72620376 Stock Available
-
Product Code: AOPART2001447 Stock Available
-
Product Code: AVE17031208 Stock Available
-
Product Code: GJO211203111 Stock Available
-
Product Code: GJO26100963 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: SWI35440264 Stock Available