‹ Prev
Next ›
Ashley Emoting Mini Whiteboard Erasers
2" Width x 1.25" Length - Lightweight, Comfortable Grip - Multicolor - 10 / Pack
13 Stock Available
- Miniature size allows children to make quick and simple corrections
- Familiar emojis keep children engaged as they work
- Lightweight material ensures smooth handling for accurate use
- Perfect for daycare centers, schools and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Ashley Productions, Inc |
| Manufacturer Part Number | 78005 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ashleyusa.com |
| Brand Name | Ashley |
| Product Name | Emoting Mini Whiteboard Erasers |
| Marketing Information | Mini whiteboard erasers are conveniently sized for smaller hands to allow your young learners to make quick, simple corrections. Familiar emoting pictograms on each eraser help you create a playful atmosphere and keep students engaged as they work. Lightweight construction allows smooth, comfortable handling for accurate corrections. Erasers are perfect for use in daycares, schools and more. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Dry Erase Board Eraser |
Product Information
| Eraser Width | 2" |
| Eraser Length | 1.25" |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color | Multicolor |
| Height | 0.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Overview
Ashley Emoting Mini Whiteboard Erasers
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN16501824 Stock Available
-
Product Code: DIX13830942 Stock Available
-
Product Code: DXECM168359 Stock Available
-
Product Code: ITA602336351 Stock Available
-
Product Code: LOG92000283660 Stock Available
-
Product Code: PAP1951719A125 Stock Available
-
Product Code: ROA74713152 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN16501824 Stock Available
-
Product Code: DIX13830942 Stock Available
-
Product Code: DXECM168359 Stock Available
-
Product Code: ITA602336351 Stock Available
-
Product Code: LOG92000283660 Stock Available
-
Product Code: PAP1951719A125 Stock Available
-
Product Code: ROA74713152 Stock Available