‹ Prev
Next ›
Astrobrights Colored Cardstock - Stardust White
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Green Seal - Acid-free, Lignin-free, Heavyweight, Durable - Stardust White - 1 Pack
36 Stock Available
- Use for vibrant color-coding, menus, posters and more
- Compatible with copiers and laser/inkjet printers
- Acid-free and lignin-free
- Pair with Astrobrights color paper (sold separately) for bright projects
- Templates available online
Product Details
General Information
| Manufacturer | Neenah Paper, Inc |
| Manufacturer Part Number | 22401 |
| Manufacturer Website Address | http://www.neenahpaper.com |
| Brand Name | Astrobrights |
| Product Name | Colored Cardstock - Stardust White |
| Marketing Information | Astrobrights Colored Cardstock is high-impact paper that features bold, deeply saturated colors to make your creations stand out. Its 65 lb. paper weight makes it the perfect choice for flyers, school projects, direct mail and much more. It is acid-free and lignin-free for long-lasting color yet it is smooth enough to work with inkjet and laser printers. Don't worry about expensive ink for full color prints. Use brighter colors for brighter ideas. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Printable Multipurpose Card |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 65 lb |
| Print Technology |
|
| Surface Finish | Smooth |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | Stardust White |
| Product Material | Card Stock |
| Weight (Approximate) | 65 lb |
Miscellaneous
| Additional Information |
Acid-free |
| Compatibility |
Laser & Inkjet Printers |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Country of Origin | United States |
Overview
Astrobrights Colored Cardstock - Stardust White
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE516763 Stock Available
-
Product Code: AVE5267181 Stock Available
-
Product Code: BRTTN730109 Stock Available
-
Product Code: BRTTN8205 Stock Available
-
Product Code: GJO25012228 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: WAU21869100 Stock Available
-
Product Code: WAU40311349 Stock Available
-
Product Code: XER3R020512108 Stock Available
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE516763 Stock Available
-
Product Code: AVE5267181 Stock Available
-
Product Code: BRTTN730109 Stock Available
-
Product Code: BRTTN8205 Stock Available
-
Product Code: GJO25012228 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: WAU21869100 Stock Available
-
Product Code: WAU40311349 Stock Available
-
Product Code: XER3R020512108 Stock Available