‹ Prev
Next ›
At-A-Glance WatercolorsDesk Pad Calendar
Julian Dates - Monthly - 12 Month - January 2026 to December 2026 - 1 Month Single Page Layout - 17 3/4" x 11" Sheet Size - White Sheet - 1.75" x 2" Block - Headband - Desk Pad - Brown, Pink, Purple, Yellow - Poly, Paper - 1 Each
Sold Out
Non-Returnable
- Beautiful watercolor design in a different color each month
- Ranges 12 months
- Past, current and 10 future months reference
- Paper headband with eyelets and 2 clear poly corners
Product Details
General Information
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Manufacturer Part Number | sk91705 |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Brand Name | At-A-Glance |
| Product Line | Watercolors |
| Product Name | WatercolorsDesk Pad Calendar |
| Marketing Information | Calendar desk pad offers a colorful addition to your desktop with a bright, watercolor background in a different color each month. Compact size is perfect for small or crowded work spaces. Dated planning pages range 12 months from January to December. One-page-per-month format includes ruled daily blocks (1-7/8" x 1-3/8"), Sunday-through-Saturday scheduling, numbered weeks, holidays, large ruled notes column, and past, current and 10 future months reference. Desk pad also has a blue headband and two clear poly corners to secure the monthly pages. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Calendar |
Product Information
| Julian Dates | Yes |
| Date Format | Monthly |
| Sheet Height | 11" |
| Sheet Width | 17 3/4" |
| Block Height | 1.75" |
| Block Width | 2" |
| Single Page Layout | 1 Month |
| Binding Type | Headband |
| Time Period | 12 Month |
| Start Month | January |
| Start Year | 2026 |
| End Month | December |
| End Year | 2026 |
| Start/End Date | January 2026 - December 2026 |
| Sheet Color | White |
| Placement | Desk Pad |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% Paper |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Warranty
| Additional Warranty Information |
75 |
Overview
At-A-Glance WatercolorsDesk Pad Calendar
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.