‹ Prev
Next ›
Avery Durable View 3 Ring Binders, 1.5" Slant Rings, 4 White Binders
Avery® Durable View 3 Ring Binders, 1.5" Slant Rings, 4 White Binders (17576)
80 Stock Available
- DuraHinge is stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film for a smoother finish
- Linen pattern for high-quality look and feel
- Wide front and back binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 17576 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Durable View |
| Product Name | Durable View 3 Ring Binders, 1.5" Slant Rings, 4 White Binders (17576) |
| Marketing Information | Designed with toughness and durability in mind, the Avery(R) Durable View binder stands strong where many basic binders fall apart. Its sturdy exterior features a tear-resistant spine (DuraHinge) and more flexible, split-resistant edges (DuraEdge). Durable binders are also fully adhered with a deep-weave polypropylene cover that is resistant to bubbling, surface wrinkles, and is tear-resistant. With back-mounted slant rings, your pages will never curl again. Pages lay flat and are easy to turn, while the cover opens and closes without pulling on your papers. Enjoy extra organization and storage capabilities with two interior clear pockets made of nonstick material that won't lift or transfer ink from your documents. Durable binders are perfect for activities that require frequent referencing. Works great as a school binder, recipe binder, music binder, photo album, scrapbook and more. A wider front and back binder panel also ensure that standard dividers and sheet protectors are fully covered; a must for students. All Durable binders are made with PVC-free material. Personalize your view binder using the free templates, fonts, and designs at avery.com/templates. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1 1/2" |
| Sheet Capacity | 375 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 375 |
| Fastener Type | Slant Ring |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery Durable View 3 Ring Binders, 1.5" Slant Rings, 4 White Binders
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AAGSW23000Sold Out
-
Product Code: ACM9001537 Stock Available
-
Product Code: AVE07714198 Stock Available
-
Product Code: MMM676ALYR307 Stock Available
-
Product Code: MMM676AYPV199 Stock Available
-
Product Code: MRS08504178 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: TOP20602R33 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGSW23000Sold Out
-
Product Code: ACM9001537 Stock Available
-
Product Code: AVE07714198 Stock Available
-
Product Code: MMM676ALYR307 Stock Available
-
Product Code: MMM676AYPV199 Stock Available
-
Product Code: MRS08504178 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: TOP20602R33 Stock Available