‹ Prev
Next ›
Avery Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 1" One Touch EZD Rings, Red
Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 1" One Touch EZD(R) Rings, 1 Red Binder (79170)
124 Stock Available
- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard dividers and sheet protectors
- Pages lie flat with back-mounted rings
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 79170 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | DuraHinge |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 1" One Touch EZD(R) Rings, 1 Red Binder (79170) |
| Marketing Information | With this Heavy-Duty Binder you get one-touch operation and everyday durability. The DuraHinge(R) design is stronger, lasts longer and resists tearing, while the DuraEdge(R) feature makes the sides and top more pliable to resist splitting. A deep texture film offers a smoother finish and features a linen pattern for high-quality look and feel. The exclusive EZD(R) rings open and lock closed with one touch, and hold more sheets than the same size slant and round rings. Also, the rings' gap-free design keeps your papers secure so they won't fall out. Even when filled to its 275-page capacity, this binder has four stacked pockets for extra space inside the covers. The red binder is made with a nonstick poly construction for maximum performance, and features wider front and back panels cover standard size dividers and sheet protectors. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1" |
| Sheet Capacity | 275 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Ring Size | 1" |
| Number of Rings | 275 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 4 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Red |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 1" One Touch EZD Rings, Red
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE111113135 Stock Available
-
Product Code: AVE7977197 Stock Available
-
Product Code: AVE7977225 Stock Available
-
Product Code: BSN243021522 Stock Available
-
Product Code: ITA386482174 Stock Available
-
Product Code: NES351105268 Stock Available
-
Product Code: NES35112691 Stock Available
-
Product Code: REARR15045212 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE111113135 Stock Available
-
Product Code: AVE7977197 Stock Available
-
Product Code: AVE7977225 Stock Available
-
Product Code: BSN243021522 Stock Available
-
Product Code: ITA386482174 Stock Available
-
Product Code: NES351105268 Stock Available
-
Product Code: NES35112691 Stock Available
-
Product Code: REARR15045212 Stock Available