‹ Prev
Next ›
Avery® 1" x 2-5/8" Labels, Ultrahold, 1,500 Labels (5520)
Waterproof - x 1" Width x 2 5/8" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser, Inkjet - Matte - White - Film - 30 / Sheet - 50 Total Sheets - 1500 Total Label(s) - For Label Printer - 1500 / Pack
261 Stock Available
- Durable polyester to provide strong protection against harsh elements
- TrueBlock technology so you can reuse mailing tubes and more
- Ultrahold Adhesive for a secure hold
- Customize with free online templates
- Optimized for laser printers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 5520 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | TrueBlock |
| Product Name | 1" x 2-5/8" Labels, Ultrahold, 1,500 Labels (5520) |
| Marketing Information | These WeatherProof Mailing Labels with TrueBlock technology are made of durable polyester to stand up against harsh weather and conditions. They resist moisture, scuffing, tearing and smudging. The Ultrahold Adhesive sticks to tough surfaces ensuring your label won't fall off your package. With TrueBlock technology, the labels completely cover everything underneath so you can reuse boxes, mailing tubes, envelopes and more. Compatible with laser printers, the labels are simple to customize with sharp, clear text using free online templates and designs. |
| Packaged Quantity | 1500 / Pack |
| Product Type | Address Label |
Product Information
| Label Width | 1" |
| Label Length | 2 5/8" |
| Number of Sheets | 50 |
| Number of Labels per Sheet | 30 |
| Total Number of Labels | 1500 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology |
|
| Finishing | Matte |
| Attachment Method | Adhesive |
| Moisture Resistant | Yes |
| Printable | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Label Printer |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Film |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® 1" x 2-5/8" Labels, Ultrahold, 1,500 Labels (5520)
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE00196296 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10387 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3966 Stock Available
-
Product Code: BSN366127303 Stock Available
-
Product Code: BSN656384003 Stock Available
-
Product Code: BSN656472370 Stock Available
-
Product Code: BSN906501062 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE00196296 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10387 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3966 Stock Available
-
Product Code: BSN366127303 Stock Available
-
Product Code: BSN656384003 Stock Available
-
Product Code: BSN656472370 Stock Available
-
Product Code: BSN906501062 Stock Available