‹ Prev
Next ›
Avery® Address Labels, 1" x 2-5/8" , White, 750 Labels (8160)
x 1" Width x 2 5/8" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet - Matte - White - Paper - 30 / Sheet - 25 Total Sheets - 750 Total Label(s) - For Label Printer - 750 / Pack
159 Stock Available
- Great for address labels, labeling bottles, Ball and Mason jars and more
- Sure Feed technology for a reliable feed through your printer
- Easy Peel label sheets with Pop-up Edge for faster peeling
- Smudge-free and jam-free guaranteed
- Customize with free, easy-to-use online templates
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 8160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Easy Peel |
| Product Name | Address Labels, 1" x 2-5/8" , White, 750 Labels (8160) |
| Marketing Information | Easy Peel White Address Labels are great when you want to create professional labels quickly and easily. They're perfect for high-volume mailing projects, labeling bottles, Ball and Mason jars, food containers, bath and beauty products, product branding, event decorations, party favors and crafts. Sure Feed technology is designed for a reliable feed through your printer, helping prevent misalignments and jams. The patented Easy Peel feature makes applying these labels a breeze. Simply bend the label sheet to expose the Pop-up Edge, peel off your label and fold the sheet back to flat. To easily customize your labels, use Avery's free online templates and designs. Each sheet includes 30 labels that each measure 2-5/8" wide x 1" high. |
| Packaged Quantity | 750 / Pack |
| Product Type | Address Label |
Product Information
| Label Width | 1" |
| Label Length | 2 5/8" |
| Number of Sheets | 25 |
| Number of Labels per Sheet | 30 |
| Total Number of Labels | 750 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Inkjet |
| Finishing | Matte |
| Printable | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Label Printer |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Address Labels, 1" x 2-5/8" , White, 750 Labels (8160)
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: EVEEN92835 Stock Available
-
Product Code: KCC030764750 Stock Available
-
Product Code: MMM654924PK146 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: OEX94914992 Stock Available
-
Product Code: UBC63611401 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: EVEEN92835 Stock Available
-
Product Code: KCC030764750 Stock Available
-
Product Code: MMM654924PK146 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511439 Stock Available
-
Product Code: OEX94914992 Stock Available
-
Product Code: UBC63611401 Stock Available