‹ Prev
Next ›
Avery® Economy View Binder
1/2" Binder Capacity - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 100 Sheet Capacity - 3 Ring - Fastener: Round Ring - Pocket: 2, Internal - Vinyl, Chipboard - Black - 1 lb - Gap-free Ring, Exposed Rivet, Non Locking Mechanism, Clear Overlay - 1 Each
1886 Stock Available
- Simple, lightweight means of organizing your papers
- Round ring holds pages securely
- 2 interior pockets for quick access to loose or unpunched papers
- Clear overlay to customize your cover
- Free templates available online
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | CV11-05-BK |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | Economy |
| Product Name | Economy View Binder |
| Marketing Information | Discover sturdy simplicity in a convenient, lightweight package. This Economy View Binder offers a handy solution to your organization needs. Open and close the rings with ease to add or remove papers as needed. Metal round rings mounted on the back hold pages securely and let them lie flat. 1/2" ring capacity accommodates approximately 100 sheets. Tuck important handouts, pamphlets and other loose or unpunched paperwork into the two interior pockets for quick access. Each pocket holds up to 20 sheets. Put your personal stamp on the binder by designing a customized cover and slipping it into the overlays on the front, spine and back. You can find inspiration in the free, easy-to-use templates available online. Binder also features vinyl construction, a sturdy chipboard core and exposed rivets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Presentation Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 1/2" |
| Sheet Capacity | 100 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Rings | 3 |
| Fastener Type | Round Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Black |
| Material |
|
| Weight (Approximate) | 1 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Economy View Binder
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN90650PK95 Stock Available
-
Product Code: HAM1033414968 Stock Available
-
Product Code: MAX64820018 Stock Available
-
Product Code: MMM37506289 Stock Available
-
Product Code: MMM65418BRCP116 Stock Available
-
Product Code: REARR1205170 Stock Available
-
Product Code: REARR3722Out of Stock
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN90650PK95 Stock Available
-
Product Code: HAM1033414968 Stock Available
-
Product Code: MAX64820018 Stock Available
-
Product Code: MMM37506289 Stock Available
-
Product Code: MMM65418BRCP116 Stock Available
-
Product Code: REARR1205170 Stock Available
-
Product Code: REARR3722Out of Stock