‹ Prev
Next ›
Avery® File Folder Labels, 2/3" x 3-7/16" , Assorted Colors (5266)
x 2/3" Width x 3 7/16" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet, Laser - Matte - Blue, Green, Red, White, Yellow - Paper - 30 / Sheet - 25 Total Sheets - 750 Total Label(s) - For Label Printer - 750 / Pack
36 Stock Available
- TrueBlock Technology completely covers everything underneath
- Customize labels with free online tools
- Ideal for color-coding your file folders and more
- Compatible with laser and inkjet printers
- Permanent labeling solution
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 5266 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | TrueBlock |
| Product Name | File Folder Labels, 2/3" x 3-7/16" , Assorted Colors (5266) |
| Marketing Information | Create professional-looking file folder labels for easy and quick file identification. Labels with TrueBlock completely cover everything underneath so you can reuse mailing tubes, boxes and more. Bright white labels have permanent adhesive that sticks without lift or curl. Each sheet of labels is acid-free, jam-free and smudge-free. Each sheet has labels sized to fit 1/3-cut tabs. File folder labels are compatible with inkjet and laser printers. Avery offers many easy-to-use templates for Microsoft Word and other popular software programs. |
| Packaged Quantity | 750 / Pack |
| Product Type | File Folder Label |
Product Information
| Label Width | 2/3" |
| Label Length | 3 7/16" |
| Number of Sheets | 25 |
| Number of Labels per Sheet | 30 |
| Total Number of Labels | 750 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology |
|
| Finishing | Matte |
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Label Printer |
Physical Characteristics
| Color Family | Multicolor |
| Product Color |
|
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® File Folder Labels, 2/3" x 3-7/16" , Assorted Colors (5266)
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE11901422 Stock Available
-
Product Code: AVE218165 Stock Available
-
Product Code: BICBL241AST234 Stock Available
-
Product Code: BSN099573575 Stock Available
-
Product Code: MMM65324APVAD129 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP3331131C4336 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A529 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A309 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE11901422 Stock Available
-
Product Code: AVE218165 Stock Available
-
Product Code: BICBL241AST234 Stock Available
-
Product Code: BSN099573575 Stock Available
-
Product Code: MMM65324APVAD129 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP3331131C4336 Stock Available
-
Product Code: PAP89465A529 Stock Available
-
Product Code: PAP89466A309 Stock Available