‹ Prev
Next ›
Avery® Heavy-Duty View Chartreuse 4" Binder (79812)
Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 4" One Touch EZD(R) Rings, 4.5" Spine, 1 Chartreuse Binder (79812)
64 Stock Available
- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard sheet protectors and dividers
- Pages lie flat with back-mounted rings
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 79812 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | DuraHinge |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy-Duty View Binders with One Touch EZD Rings |
| Marketing Information | Designed to last, Avery 79812 Heavy-Duty View Chartreuse 4 Inch Binders are perfect for long-term storage and everyday use. Created with durable, non-stick polypropylene, Avery Heavy-Duty Binders are built to defend your documents from everyday wear and tear. Our DuraHinge technology helps avoid tearing along the spine and our DuraEdge technology makes the sides more pliable to resist splitting. Customizable, clear view pockets are included on the covers and spine that let you create personalized designs using Avery templates. The wide front and back panels are great for protecting sheet protectors and divider tabs. The 4 inch rings use our EZD design that opens with ease and can keep up to 780 pages secure. EZD rings can also hold up to 50% more sheets than round rings of the same size. The binder rings are mounted on the back cover to keep your pages flat to avoid creasing and for easy flipping. Four interior pockets are included to store loose sheets and extra documents. Whether you need binders for school, a presentation binder or a trading card binder, organize your next project with Heavy-Duty Avery Binders. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 4" |
| Sheet Capacity | 780 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Ring Size | 4" |
| Number of Rings | 780 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Chartreuse |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Heavy-Duty View Chartreuse 4" Binder (79812)
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE05731578 Stock Available
-
Product Code: AVE11129811 Stock Available
-
Product Code: AVE74160119 Stock Available
-
Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 4" One Touch EZD(R) Rings, 4.5" Spine, 1 Purple Binder (79813)Product Code: AVE7981341 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CD5839 Stock Available
-
Product Code: GJO25400961186 Stock Available
-
Product Code: GOJ912006CMR637 Stock Available
-
Product Code: LLR7231141 Stock Available
-
Product Code: NES318032799 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE05731578 Stock Available
-
Product Code: AVE11129811 Stock Available
-
Product Code: AVE74160119 Stock Available
-
Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 4" One Touch EZD(R) Rings, 4.5" Spine, 1 Purple Binder (79813)Product Code: AVE7981341 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CD5839 Stock Available
-
Product Code: GJO25400961186 Stock Available
-
Product Code: GOJ912006CMR637 Stock Available
-
Product Code: LLR7231141 Stock Available
-
Product Code: NES318032799 Stock Available