‹ Prev
Next ›
Avery® Heavy-Duty View Pacific Blue 4" Binder (79814)
Avery® Heavy-Duty View 3 Ring Binder, 4" One Touch EZD(R) Rings, 4.5" Spine, 1 Pacific Blue Binder (79814)
30 Stock Available
- DuraHinge design that's stronger, lasts longer and resists tearing
- DuraEdge makes the sides and top more pliable to resist splitting
- Deep-texture film offers a smoother finish for high-quality look and feel
- Wide binder panels fully cover standard sheet protectors and dividers
- Pages lie flat with back-mounted rings
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 79814 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | DuraHinge |
| Product Series | EZD |
| Product Name | Heavy-Duty View Binders with One Touch EZD Rings |
| Marketing Information | Designed to last, Avery 79814 Heavy-Duty View Pacific Blue 4 Inch Binders are perfect for long-term storage and everyday use. Created with durable, non-stick polypropylene, Avery Heavy-Duty Binders are built to defend your documents from everyday wear and tear. Our DuraHinge technology helps avoid tearing along the spine and our DuraEdge technology makes the sides more pliable to resist splitting. Customizable, clear view pockets are included on the covers and spine that let you create personalized designs using Avery templates. The wide front and back panels are great for protecting sheet protectors and divider tabs. The 4 inch rings use our EZD design that opens with ease and can keep up to 780 pages secure. EZD rings can also hold up to 50% more sheets than round rings of the same size. The binder rings are mounted on the back cover to keep your pages flat to avoid creasing and for easy flipping. Four interior pockets are included to store loose sheets and extra documents. Whether you need binders for school, a presentation binder or a trading card binder, organize your next project with Heavy-Duty Avery Binders. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Ring Binder |
Product Information
| Binder Capacity | 4" |
| Sheet Capacity | 780 |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Ring Size | 4" |
| Number of Rings | 780 |
| Fastener Type | Ring |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Total Number of Pockets | 4 |
| Pocket Location | Internal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color | Pacific Blue |
| Material | Polypropylene |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Heavy-Duty View Pacific Blue 4" Binder (79814)
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE1183159 Stock Available
-
Product Code: AVE11847212 Stock Available
-
Product Code: EGO170436 Stock Available
-
Product Code: EGO17044Out of Stock
-
Product Code: EGO17045Out of Stock
-
Product Code: MIIMG611395 Stock Available
-
Product Code: MIIMG611429 Stock Available
-
Product Code: QRT79552171 Stock Available
-
Product Code: QRTGDP186P7 Stock Available
-
Product Code: SAM1642743 Stock Available
Accessories
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE1183159 Stock Available
-
Product Code: AVE11847212 Stock Available
-
Product Code: EGO170436 Stock Available
-
Product Code: EGO17044Out of Stock
-
Product Code: EGO17045Out of Stock
-
Product Code: MIIMG611395 Stock Available
-
Product Code: MIIMG611429 Stock Available
-
Product Code: QRT79552171 Stock Available
-
Product Code: QRTGDP186P7 Stock Available
-
Product Code: SAM1642743 Stock Available