‹ Prev
Next ›
Avery® Laser, Inkjet Printable Index Cards
97 Brightness - A7 - 3" x 5" - 65 lb Basis Weight - 176 g/m² Grammage - Matte - Perforated, Smudge-free, Jam-free, Uncoated, Micro Perforated, Smooth Edge, Double-sided, Recyclable - White - 50 Sheets - 150 / Pack
14 Stock Available
- Convenient, do-it-yourself cards mean that you can make changes and print new cards as your business needs change
- Made from high-quality cardstock for a sturdy look and feel
- Design and print from your desktop in minutes
- Print only the number of cards you need
- Compatible with all inkjet and laser printers
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 5388 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Laser, Inkjet Printable Index Cards |
| Marketing Information | Use index cards for filing, reminders, invitations, announcements and greetings. Cards on letter-size sheets feed automatically from your printer's paper tray. Ultra-fine perforations allow cards to separate cleanly, leaving smooth edges. Cardstock is coated for vivid color and compatible with laser and inkjet printers. Simply click and create your index cards with preset templates in more than 100 popular software programs. |
| Packaged Quantity | 150 / Pack |
| Product Type | Printable Index Card |
Product Information
| Total Number of Sheets | 50 |
| Sheet Standard | A7 |
| Sheet Size | 3" x 5" |
| Basis Weight | 65 lb |
| Grammage | 176 g/m² |
| Print Technology |
|
| Surface Finish | Matte |
| Brightness | 97 |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Laser, Inkjet Printable Index Cards
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN2610882 Stock Available
-
Product Code: BSN267408873 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124921 Stock Available
-
Product Code: OIC9250076 Stock Available
-
Product Code: PAC101188104 Stock Available
-
Product Code: PIL31257201 Stock Available
-
Product Code: PIL3125869 Stock Available
-
Product Code: QRTB243LC40 Stock Available
-
Product Code: WAU40411929 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN2610882 Stock Available
-
Product Code: BSN267408873 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124921 Stock Available
-
Product Code: OIC9250076 Stock Available
-
Product Code: PAC101188104 Stock Available
-
Product Code: PIL31257201 Stock Available
-
Product Code: PIL3125869 Stock Available
-
Product Code: QRTB243LC40 Stock Available
-
Product Code: WAU40411929 Stock Available