‹ Prev
Next ›
Avery® Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 100 Labels (18163)
x 2" Width x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet, Laser - Matte - White - Paper - 10 / Sheet - 10 Total Sheets - 100 Total Label(s) - For Label Printer - 100 / Pack
101 Stock Available
- Designed for use with laser and inkjet printers
- Permanent adhesive
- Customize with free Avery templates and an inkjet or laser printer
- 2" Width x 4" Length; White; 100 / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 18163 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | TrueBlock |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 100 Labels (18163) |
| Marketing Information |
From mailing and shipping to organization and identification, simplify your tasks with this pack of 100 Avery 18163 TrueBlock Printable Shipping Labels. These 2" x 4" bright white labels provide superior adhesion with Ultrahold permanent adhesive guaranteed to stick and stay on most smooth surfaces, like paper, cardboard, glass, and metal. Plus, TrueBlock technology completely blocks out everything underneath the label, so you can cover markings, correct errors, safeguard sensitive information, or give new life to old boxes by concealing old labels. Optimized for laser and inkjet printers, these label sheets feature Sure Feed technology that ensures a reliable feed through your printer, reducing misalignments and printer jams for crisp, hassle-free printing. You can also personalize your sticker labels by hand or use Avery Design & Print Online to print customized labels on demand. Choose from thousands of available designs and use our easy-to-use tools, like our Mail Merge feature, which can quickly import names and addresses from a spreadsheet. Ideal for bulk mailing, organization, product labels, inventory management, and more, these Avery address labels are the perfect solution for any environment and application. Take the hassle out of labeling and printing and discover the difference Avery labels can make. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Shipping Label |
Product Information
| Label Width | 2" |
| Label Length | 4" |
| Number of Sheets | 10 |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Total Number of Labels | 100 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology |
|
| Finishing | Matte |
| Attachment Method | Adhesive |
| Acid Free | Yes |
| Printable | Yes |
| UV Resistant | No |
| Waterproof | No |
| Features |
|
| Device Supported | Label Printer |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
FSC Certified |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Shipping Labels, Sure Feed, 2" x 4" , 100 Labels (18163)
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BSN16455143 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN4212322 Stock Available
-
Product Code: KCC030764750 Stock Available
-
Product Code: OIC93690Out of Stock
-
Product Code: PAP705211207 Stock Available
-
Product Code: PENC5052HBX6 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN16455143 Stock Available
-
Product Code: BSN366127203 Stock Available
-
Product Code: BSN4212322 Stock Available
-
Product Code: KCC030764750 Stock Available
-
Product Code: OIC93690Out of Stock
-
Product Code: PAP705211207 Stock Available
-
Product Code: PENC5052HBX6 Stock Available