‹ Prev
Next ›
Avery® Shipping Tags with Wire, 11.5 pt. Stock, 6-1/4" x 3-1/8" , 1,000 Manila Hang Tags
#26 - 6.25" Length x 3.13" Width - Rectangular - Wire Fastener - Card Stock, Pulp - Manila - 1000 / Box
21 Stock Available
- Offers smooth writing surface with neutral manila background
- Attach tag with included wire to ensure it stays securely bound
- Features reinforced holes for extra strength to hold firmly without ripping
- Made of 13 point stock
- Tag size: 6-1/4" x 3-1/8"; 1000 / Box
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 12608 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Name | Shipping Tags with Wire, 11.5 pt. Stock, 6-1/4" x 3-1/8" , 1,000 Manila Hang Tags |
| Marketing Information | Shipping tags offer a smooth writing surface with a neutral background that makes your text stand out for easy reading. Attach the tag with the included wire to ensure it stays securely bound to the item it represents. Each tag features a reinforced eyelet for extra strength to allow the wire to hold the tag firmly without ripping through the cardstock. Shipping tags are made of 13 point stock. |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
| Product Type | Shipping Tag |
Product Information
| Standard Tag Size | #26 |
| Tag Length | 6.25" |
| Tag Width | 3.13" |
| Shape | Rectangular |
| Fastener Type | Wire |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Beige |
| Product Color | Manila |
| Product Material |
|
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Avery® Shipping Tags with Wire, 11.5 pt. Stock, 6-1/4" x 3-1/8" , 1,000 Manila Hang Tags
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AVE27178549 Stock Available
-
Product Code: BSN53366498 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914657 Stock Available
-
Product Code: ITA300045614 Stock Available
-
Product Code: ITA300353772 Stock Available
-
Product Code: PIL3222130 Stock Available
-
Product Code: SAN37002535 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE27178549 Stock Available
-
Product Code: BSN53366498 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914657 Stock Available
-
Product Code: ITA300045614 Stock Available
-
Product Code: ITA300353772 Stock Available
-
Product Code: PIL3222130 Stock Available
-
Product Code: SAN37002535 Stock Available