‹ Prev
Next ›
Bankers Box 9-Compartment Cubby
9 Compartment(s) - Compartment Size : 4.75" x 9" x 12.75" - 16" Height x 28.25" Width x 13" Depth - Desktop - Sturdy - 60% Recycled - Blue - Corrugated Paper - 4 / Carton
Out of Stock
Non-Returnable
- Provides a central location for storing large text books and tracking student work
- Nine roomy compartments hold oversized books and teaching materials
- Sturdy multi-layered construction offers lasting performance
- Includes channels for easy labeling and file identification
- External unit dimensions: 16"H x 28 1/4"W x 13"D
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 3380701 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Name | 9-Compartment Cubby |
| Marketing Information |
The Bankers Box 9-Compartment Classroom Cubby provides a central location to store large text books and track student work. Nine roomy compartments hold oversized books and teaching materials. Sturdy multilayered construction offers lasting performance. Channels in the cubby allow easy labeling and file identification. |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Type | Literature Rack |
Product Information
| Total Number of Compartments | 9 |
| Compartment Height | 4.75" |
| Compartment Width | 9" |
| Compartment Depth | 12.75" |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | Book Storage |
| Features | Sturdy |
Physical Characteristics
| Product Color | Blue |
| Product Material | Corrugated Paper |
| Height | 16" |
| Width | 28.25" |
| Depth | 13" |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Internal Dimension: 4.75 x 9.00 x 12.75 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Bankers Box 9-Compartment Cubby
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.