‹ Prev
Next ›
Bankers Box Liberty Binder-Pak Storage Box
Internal Dimensions: 9.13" Width x 11.38" Depth x 4.38" Height - External Dimensions: 9.8" Width x 11.9" Depth x 4.8" Height - Ring Lock Closure - Corrugated Paper - White, Blue - For Check, Voucher Slip, Document - Recycled - 1 Each
23 Stock Available
- Keeps records neat and dust-free
- Plastic posts and compressor rings lock for ultimate document security
- Posts adjust to 2.75" or 4.25" spacing to accommodate different materials
- Unique, easy-to-open closure locks to secure contents
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 48110 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Line | Liberty Binder-Pak |
| Product Model | 48110 |
| Product Name | Liberty Binder-Pak Storage Box |
| Marketing Information | This "Binder in a Box" keeps records neat and dust-free. Unique closure ensures binder opens easily yet locks securely. Binder opens easily and locks closed using a rugged plastic fastener. Papers are secured with plastic posts and compressor rings for the ultimate document security. Posts adjust to 2-3/4" or 4-1/4" spacing to suit a variety of materials. Storage box is made from a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
Product Information
| Case Style | Box |
| Closure Type | Ring Lock |
| Compartment Height | 4.38" |
| Compartment Width | 9.13" |
| Compartment Depth | 11.38" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material | Corrugated Paper |
| Height | 4.8" |
| Width | 9.8" |
| Depth | 11.9" |
| Weight (Approximate) | 24.76 lb |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 50% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Overview
Bankers Box Liberty Binder-Pak Storage Box
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN6580050 Stock Available
-
Product Code: HEWN9J91AN127 Stock Available
-
Product Code: HEWN9J92AN180 Stock Available
-
Product Code: MRS0850373 Stock Available
-
Product Code: PAP206222531 Stock Available
-
Product Code: SEL91145131 Stock Available
-
Product Code: STK39805220 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN6580050 Stock Available
-
Product Code: HEWN9J91AN127 Stock Available
-
Product Code: HEWN9J92AN180 Stock Available
-
Product Code: MRS0850373 Stock Available
-
Product Code: PAP206222531 Stock Available
-
Product Code: SEL91145131 Stock Available
-
Product Code: STK39805220 Stock Available