‹ Prev
Next ›
Bankers Box Metal Base File Storage Box
16.88" Width x 25.38" Depth x 2.50" Height - Metal - Black - 1 Each
2 Stock Available
- Secures files and documents 2.5" above floor level
- Prevents damage from kicks, moisture and cleaning equipment
- Compatible with STAXONSTEEL Drawer System (not included)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 15602 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Bankers Box |
| Product Model | 15602 |
| Product Name | Metal Base File Storage Box |
| Marketing Information | Protect your files by raising them 2" above floor level. Metal base helps prevent damage from kicks, cleaning equipment and moisture. Base is designed for use with Fellowes Bankers Box StaxOnSteel Storage Drawers that offer maximum strength for your legal-size files. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Base |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Height | 2.50" |
| Width | 16.88" |
| Depth | 25.38" |
| Weight (Approximate) | 3.69 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
Fellowes Bankers Box High-Stak Storage Drawers Legal:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Bankers Box Metal Base File Storage Box
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.