‹ Prev
Next ›
Bostitch InPower Spring-Powered Antimicrobial Desktop Stapler
Staples Upto 20 Sheet - Holds Upto 210 Staple - Full Strip - 4.50" Throat Depth - Silver, Black - Rubber - 1 Each
82 Stock Available
- Built-in antimicrobial properties to protect the product with Agion silver ion-based agent
- One-Finger stapling by PaperPro requires 80% less force
- Easily staples up to 20 sheets; Includes 210 staples
- No-Jam technology for smooth, hassle-free stapling
- Opens 180 degrees for tacking or crafting; Built-in remover for convenient staple removal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | 1100 |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | inPOWER20 |
| Product Name | InPower Spring-Powered Antimicrobial Desktop Stapler |
| Marketing Information | The InPower Spring-Powered Antimicrobial Desktop Stapler helps you through thick and thin - 20 sheets thick to be exact. Stapling shouldn't cause you stress or sore wrists, and it won't using this antimicrobial stapler. One-Finger technology by PaperPro makes stapling 80 percent easier. No-Jam technology creates smooth operation. StapleStore compartment on the bottom means you never have to waste time scouting drawers for extra staples. Built-in, push-style staple remover means you're always prepared. Spring-powered stapler delivers convenience inside and outside of the classroom. It opens 180 degrees for bulletin board and craft stapling. Display it proudly by standing it vertically or let it be more discreet sitting flat on your desk. Stapler offers a full-strip (210) staple capacity and uses standard staples. Antimicrobial treatment protects the product, not users or others, against bacteria, viruses, germs or disease organisms. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Stapler |
Product Information
| Staple Capacity | 210 |
| Stapler Type | Full Strip |
| Throat Depth | 4.50" |
| Sheet Capacity | 20 Sheet |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material | Rubber |
| Height | 7.8" |
| Width | 2.5" |
| Length | 8.5" |
| Weight (Approximate) | 12 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Overview
Bostitch InPower Spring-Powered Antimicrobial Desktop Stapler
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN099573590 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411744 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN539 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN401 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN448 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN208 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY422 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152886 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN099573590 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411744 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN539 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S61AN401 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S64AN448 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S67AN208 Stock Available
-
Product Code: MMM6605SSCY422 Stock Available
-
Product Code: PAP8430152886 Stock Available