‹ Prev
Next ›
Bostitch PowerCrown 1/4" Standard Premium Staples
Standard - 1/4" Leg - 1/2" Crown - Holds 20 Sheet(s) - for Paper - Chisel Point, Galvanized - Silver - High Carbon Steel - 0.9" Height x 2.3" Width x 4.1" Length - 210 Per Strip - 5000 / Box
Office Essential Picks
160 Stock Available
- Premium steel wire with chiseled points for optimum stapling performance in any standard stapler
- Reduced staple buckling and jamming
- 1/4" (6mm) leg length
- Comes in full strips (210 staples / strip)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | SBS19 1/4-CP |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Brand Name | Bostitch |
| Product Line | PowerCrown |
| Product Model | BOSSBS1914CP |
| Product Name | PowerCrown 1/4" Standard Premium Staples |
| Marketing Information | Premium standard staples were developed for optimum performance in any standard stapler. Each full strip contains 210 staples and is constructed from superior quality, high carbon wire to reduce buckling and jamming. The finely honed chisel points deliver maximum penetration for maximum sheet capacity. Leg length is 1/4" (6mm). Each full strip contains 210 staples. Staples are compatible with standard staplers. |
| Packaged Quantity | 5000 / Box |
| Product Type | Staples |
Product Information
| Staple Per Strip | 210 |
| Staple Type | Standard |
| Leg Length | 1/4" |
| Crown Width | 1/2" |
| Strip Length | Full |
| Sheet Capacity | 20 |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.3" |
| Length | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 6.08 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Bostitch PowerCrown 1/4" Standard Premium Staples
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511202248 Stock Available
-
Product Code: BSN365912022 Stock Available
-
Product Code: BSN366127230 Stock Available
-
Product Code: CLO302082724 Stock Available
-
Product Code: GWBKG48348MR308 Stock Available
-
Product Code: OEX85110984 Stock Available
-
Product Code: SAN17357901755 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ASLGO8511202248 Stock Available
-
Product Code: BSN365912022 Stock Available
-
Product Code: BSN366127230 Stock Available
-
Product Code: CLO302082724 Stock Available
-
Product Code: GWBKG48348MR308 Stock Available
-
Product Code: OEX85110984 Stock Available
-
Product Code: SAN17357901755 Stock Available
-
Product Code: STK398052Out of Stock