‹ Prev
Next ›
Brita On Tap Water Filtration System Replacement Filters For Faucets
100 gal Filter Life - Blue, White - 1 Each
143 Stock Available
- Snap on in one easy step and get healthier great-tasting water direct from the faucet; fits all models of Brita faucet filtration system
- Helps reduce lead, chlorine taste/odor, asbestos and benzene that can be found in tap water
- Helpful status indicator on the system lets you know when your filter is working and when it needs to be replaced
- Each filter can provide up to 100 gallons of filtered tap water, replacing more than 750 standard 16 oz plastic water bottles
- Ideal for use in offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 36309 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | Brita |
| Product Name | On Tap Water Filtration System Replacement Filters For Faucets |
| Marketing Information | Brita On Tap Faucet Water Filter System Filters cut the odor and impurities found in some tap waters to deliver great-tasting water. These filters are BPA-free and are designed to last for up to four months or 100 gallons. Handy filter indicator lets you know that the filter is working and reminds you when a filter needs replacement. One filter can replace up to 750 standard, 16.9 oz. plastic water bottles, reducing waste and cost. Reduce 99 percent lead, chlorine (taste and odor) and asbestos contaminants and get great-tasting drinking water every time you turn on the faucet. Brita On Tap Faucet Water Filter Systems fit standard faucets only. These units do not fit pull-out or spray style faucets. They are ideal for use in offices, schools, daycare centers, restaurants, hotels and other commercial facilities. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Water Filter Cartridge |
Product Information
| Filter Life | 100 gal |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 4.3" |
| Width | 2.3" |
| Depth | 2.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Brita On Tap Water Filtration System Replacement Filters For Faucets
Also Consider
-
0.17" Tape Width x 33.14 ft Tape Length - 1 Line(s) - White Tape - Non-refillable - White - 2 / PackProduct Code: BICWOTAPP211185 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327400 Stock Available
-
Product Code: BSN36665319 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN535 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S49AN320 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S52AN242 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S55AN273 Stock Available
-
Product Code: MMMDH63021 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: QUA4418217 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
0.17" Tape Width x 33.14 ft Tape Length - 1 Line(s) - White Tape - Non-refillable - White - 2 / PackProduct Code: BICWOTAPP211185 Stock Available
-
Product Code: BSN3295327400 Stock Available
-
Product Code: BSN36665319 Stock Available
-
Product Code: HEWF6U19AN535 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S49AN320 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S52AN242 Stock Available
-
Product Code: HEWL0S55AN273 Stock Available
-
Product Code: MMMDH63021 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
-
Product Code: QUA4418217 Stock Available