Brother Genuine P-touch TZe2312PK BK on WHT Label Tapes, Laminated, 12mmX8m each
15/32" Width - White - Laminated - Water Resistant - 2 Pack
- Easy to use, easy to apply, easy-peel backing
- Sustainable packaging made with responsibly sourced, FSC-certified paper
- Resists abrasion, water, many different chemicals and fading caused by sunlight
- Patented, 7-layer lamination technology
- Withstands frequent use; long-lasting adhesion
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | TZE2312PKG |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | P-touch |
| Product Series | TZe |
| Product Name | Genuine P-touch TZe2312PK BK on WHT Label Tapes, Laminated, 12mmX8m each |
| Marketing Information |
Not all labels are created equally. Engineered by Brother for use with a variety of Brother P-touch Label Makers, Brother Genuine TZe Laminated Label Tapes offer an unbeatable combination of effortless customization, long-lasting performance, and impressive strength. The patented seven-layer lamination technology provides remarkable resistance to wear and tear, and label text is printed between layers, so messaging remains. Featuring Easy Peel split backings and outstanding adhesion, they are an effective option for application on smooth, round, and textured surfaces. Tested to perform in a range of environments, these label tapes withstand temperatures from freezing to boiling. Plus, they're resistant to fading caused by sunlight and damage due to water, making them ideal for indoor and outdoor use.
Offered in multiple sizes and colors, the extensive range of TZe Laminated Label Tapes is further expanded with premium and specialty options that are perfect for more specific uses. For durable, long-lasting custom label solutions, depend on Brother TZe Laminated Label Tapes - labels that work hard to simplify the hard work of identification and organization. Images are for illustrative purposes only. Actual output (such as font and margins) may vary. Tape widths listed in inches are approximate. Actual tape widths are listed in millimeters (mm). |
| Packaged Quantity | 2 Pack |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Label Tape |
Product Information
| Label Width | 15/32" |
| Ink Color | Black |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Laminated | Yes |
| UV Resistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Compatibility | Brother - P-touch Label Makers that take 12mm TZe label tapes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Overview
Brother Genuine P-touch TZe2312PK BK on WHT Label Tapes, Laminated, 12mmX8m each
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICBL11YW777 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK789 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10387 Stock Available
-
Product Code: BSN099526572 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK731 Stock Available
-
Product Code: BSN32361670 Stock Available
-
Product Code: SAN25025B824 Stock Available
-
Product Code: XST407127 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BRTTZE141G50 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE151G26 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE231G638 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE241GOut of Stock
-
Product Code: BRTTZE251G69 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE335G62 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE431G81 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE741G86 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEFX251G73 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICBL11YW777 Stock Available
-
Product Code: BICGSM609BK789 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10387 Stock Available
-
Product Code: BSN099526572 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK731 Stock Available
-
Product Code: BSN32361670 Stock Available
-
Product Code: SAN25025B824 Stock Available
-
Product Code: XST407127 Stock Available