Brother Genuine P-touch TZeFX231 BK on WHT Label Tape, Flexible ID Laminated, 12mmX8m
x 15/32" Width - White - Polyester - Water Resistant - Laminated - 1 Each
- Pair with P-touch Label Makers for long-lasting labeling: Use Brother Genuine P-touch TZe Tapes with a variety of P-touch Label Makers to organize almost anything with custom messages that stick.
- Rigorously tested to perform in a range of environments: Tested in temperatures between freezing and boiling, durable indoors or out, resistant to fading, abrasion, water, and many chemicals.
- Patented 7-layer lamination technology: Featuring a thin, flexible laminated profile that protects label surfaces from wear and tear, keeping text clear, legible, and protected for longer.
- Specially designed for curved surfaces: Engineered to wrap effectively around small, curved surfaces; ideal for cable management, power cord wrapping, PVC pipes, and more.
- UL Certified for electrical, industrial, and network use: Peace of mind knowing your labels comply with industry safety standards for your industrial, electrical, and IT equipment.
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | TZEFX231G |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Line | P-touch |
| Product Series | TZe |
| Product Name | Genuine P-touch TZeFX231 BK on WHT Label Tape, Flexible ID Laminated, 12mmX8m |
| Marketing Information |
Specifically designed to wrap securely around curved surfaces and withstand extreme conditions, Brother Genuine TZe Flexible ID Laminated Label Tapes help you organize your wires, cables, pipes, bottles, and so much more. TZe Flexible ID Laminated Label Tapes are the perfect choice for IT workers, plumbers, sports teams, schools, and shops. Combining powerful adhesive and Easy Peel split backings, TZe Flexible ID Laminated Label Tapes are easy to apply and can be relied on to remain affixed to smooth, round, and textured surfaces. TZe Flexible ID Laminated Label Tapes are:
A reliable choice for both indoor and outdoor applications, TZe Flexible ID Laminated Label Tapes are strong and durable and can be used confidently in harsh environments and on rough/uneven surfaces. Like all Brother P-touch TZe Tapes, they are designed to work seamlessly with a variety of Brother P-touch Label Makers and are engineered for effortless customization, long-lasting performance, and impressive durability. Images are for illustrative purposes only. Actual output (such as font and margins) may vary. Tape widths listed in inches are approximate. Actual tape widths are listed in millimeters (mm). |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Label Tape |
Product Information
| Label Width | 15/32" |
| Ink Color | Black |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Laminated | Yes |
| UV Resistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Features |
|
| Application/Usage |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyester |
Miscellaneous
| Compatibility | Brother - P-touch Label Makers that take 12mm TZe label tapes |
| Certifications & Standards | UL |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Philippines |
Overview
Brother Genuine P-touch TZeFX231 BK on WHT Label Tape, Flexible ID Laminated, 12mmX8m
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BRTLC402XLBKS63 Stock Available
-
Product Code: BRTLC402XLCS38 Stock Available
-
Product Code: BRTLC402XLMS34 Stock Available
-
Product Code: BRTLC402XLYS36 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE251Out of Stock
-
Product Code: BSN1651949 Stock Available
-
Product Code: BSN656482250 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDSBP810 Stock Available
-
Product Code: QRT500110M604 Stock Available
-
Product Code: SWI35481283 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: BRTTZE233G447 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE345G21 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE631G152 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE651G37 Stock Available
-
Product Code: BRTTZEB31CSG44 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES231G78 Stock Available
-
Product Code: BRTTZES241G55 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BRTLC402XLBKS63 Stock Available
-
Product Code: BRTLC402XLCS38 Stock Available
-
Product Code: BRTLC402XLMS34 Stock Available
-
Product Code: BRTLC402XLYS36 Stock Available
-
Product Code: BRTTZE251Out of Stock
-
Product Code: BSN1651949 Stock Available
-
Product Code: BSN656482250 Stock Available
-
Product Code: DXE5342CDSBP810 Stock Available
-
Product Code: QRT500110M604 Stock Available
-
Product Code: SWI35481283 Stock Available