‹ Prev
Next ›
Business Source Aluminum Clipboard
8 1/2" x 11" Sheet Size - Aluminum - Silver - 1 Each
7 Stock Available
- Low-profile clip keeps papers secure while you're on-the-go
- Smooth surface provides enjoyable writing experience
- Weather-resistant construction provides lasting use virtually anywhere
- Compact size stores easily in briefcases, file cabinets and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 49261 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Aluminum Clipboard |
| Marketing Information | Aluminum clipboard features a low-profile clip with a 1/2" capacity to keep your letter-size documents secure while you're on-the-go. Smooth writing surface with rounded corners and edges helps keep your handwriting neat and legible. Heavy-duty, weather-resistant construction withstands the rigors of daily use in harsh work environments. Compact size allows you to easily store this clipboard in briefcases, file cabinets, backpacks and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Clip Size | 0.50" |
| Board Material | Aluminum |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 0" |
| Width | 12.5" |
| Length | 8.9" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Overview
Business Source Aluminum Clipboard
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN01604295 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK745 Stock Available
-
Product Code: MMM660RPA202 Stock Available
-
Product Code: MMM684ARR3641 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511753 Stock Available
-
Product Code: SWI35320102 Stock Available
-
Product Code: SWI90009113 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN01604295 Stock Available
-
Product Code: BSN26740PK745 Stock Available
-
Product Code: MMM660RPA202 Stock Available
-
Product Code: MMM684ARR3641 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: OEX8511753 Stock Available
-
Product Code: SWI35320102 Stock Available
-
Product Code: SWI90009113 Stock Available