‹ Prev
Next ›
Business Source Electric Pencil Sharpener
Helical - AC Adapter Powered - 3.9" Height x 4.5" Width - Black - 1 Each
350 Stock Available
- Powerful blade produces consistently sharp point
- Large shavings cup minimizes need for disposal
- Auto shutoff prevents overheating for lasting use
- Contemporary style blends seamlessly into any modern room
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 02869 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Electric Pencil Sharpener |
| Marketing Information | Electric pencil sharpener features a powerful yet quiet helical blade that's made with strong steel to quickly produce a sharp point. Large shavings cup allows continuous sharpening with fewer trips to empty your shavings. Automatic shutoff protects the sharpener from overheating to ensure consistent performance. Pencil sharpener with an included AC adapter utilizes a contemporary design for use in any modern room. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Electric Pencil Sharpener |
Product Information
| Cutter Type | Helical |
| Cutter Material | Steel |
| Application/Usage | Pencil |
| Features |
|
Power Description
| Power Source | AC Adapter |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.9" |
| Width | 4.5" |
| Length | 7.1" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Business Source Electric Pencil Sharpener
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10410 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411731 Stock Available
-
Product Code: BSN3655047731 Stock Available
-
Product Code: BSN65625118 Stock Available
-
Product Code: BSN656384031 Stock Available
-
Product Code: ITA300353796 Stock Available
-
Product Code: KCC47031352 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12239 Stock Available
-
Product Code: RCP738000YLOut of Stock
Alternative Products
-
Product Code: ACM1668111 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS11HC2 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4CHROME15 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4GOLD9 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS4PURPLEM9 Stock Available
-
Product Code: BSN02870102 Stock Available
-
Product Code: EPI1799X10 Stock Available
-
Product Code: EPI19501X112 Stock Available
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAP10410 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411731 Stock Available
-
Product Code: BSN3655047731 Stock Available
-
Product Code: BSN65625118 Stock Available
-
Product Code: BSN656384031 Stock Available
-
Product Code: ITA300353796 Stock Available
-
Product Code: KCC47031352 Stock Available
-
Product Code: MMM810K12239 Stock Available
-
Product Code: RCP738000YLOut of Stock