‹ Prev
Next ›
Business Source Fold-back Binder Clips
Medium - 1.3" Length x 1.3" Width - 0.63" Size Capacity - Black - Steel - 1 Dozen
Office Essential Picks
34492 Stock Available
- Powerful grip tightly secures a 5/8" stack of paper in place
- Zinc-plated arms fold down to prevent snagging
- Single handle can be positioned upright to hang papers for display
- Perfect for everyday use in offices, classrooms and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36551 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Fold-back Binder Clips |
| Marketing Information | Fold-back binder clips deliver a powerful grip to hold large stacks of papers in place. Zinc-plated wire arms fold flat in front and back positions. Clips are made of tempered steel. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Binder Clip |
Product Information
| Size Standard | Medium |
| Size Capacity | 0.63" |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Width | 1.3" |
| Length | 1.3" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Business Source Fold-back Binder Clips
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: BSN3655046550 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3877 Stock Available
-
Product Code: BSN3655220203 Stock Available
-
Product Code: BSN366127244 Stock Available
-
Product Code: BSN656383951 Stock Available
-
Product Code: BSN656392875 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911426 Stock Available
-
Product Code: OEX85110992 Stock Available
Alternative Products
-
Product Code: ACC72010970 Stock Available
-
Product Code: ACC720501421 Stock Available
-
Product Code: BSN3655046550 Stock Available
-
Product Code: BSN6536415435 Stock Available
-
Product Code: BSN65364BX1284 Stock Available
-
Product Code: UBR3600U0624106 Stock Available
-
Product Code: UBR3602U062488 Stock Available
-
Product Code: UBR3604U0624253 Stock Available
-
Product Code: UBR3611U062448 Stock Available
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN3655046550 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3877 Stock Available
-
Product Code: BSN3655220203 Stock Available
-
Product Code: BSN366127244 Stock Available
-
Product Code: BSN656383951 Stock Available
-
Product Code: BSN656392875 Stock Available
-
Product Code: BSN6564911426 Stock Available
-
Product Code: OEX85110992 Stock Available