‹ Prev
Next ›
Business Source Portable Printer Thermal Rolls
2 1/4" x 55 ft - 48 g/m² Grammage - White - 50 / Carton
Out of Stock
- Use in portable printers for quick receipts
- Easy use
- Warning for end of roll
- FSC Certified and BPA-free thermal paper
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 98101 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Portable Printer Thermal Rolls |
| Marketing Information | Thermal rolls are designed for point-of-sale receipts in portable printers. They are easy to use. Simply drop them in the portable printer's cradle and feed the paper. End-of-roll warning feature keeps you prepared for replacement time. The recyclable core of the roll and the packaging are made of plastic. The 2-1/4" x 55' thermal roll is made with BPA-free and FSC Certified thermal paper. |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Product Type | Receipt Paper |
Product Information
| Number of Parts | 1 |
| Sheet Size | 2 1/4" x 55 ft |
| Core Diameter | 1/2" |
| Grammage | 48 g/m² |
| Print Technology | Thermal |
| BPA Free | Yes |
| Phenol Free | No |
| Roll Length | 55 ft |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 6 Month |
Overview
Business Source Portable Printer Thermal Rolls
From the Manufacturer
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.