‹ Prev
Next ›
Business Source Self Sealing Catalog Envelopes
Catalog - 10" Width x 13" Length - 28 lb - Peel & Seal - White - Wove - 100 / Box
164 Stock Available
- Require no moisture to seal; simply peel back strip and fold closed
- Protective strip keeps adhesive free from dust
- Open-end style construction for easy insertion
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 65451 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Self Sealing Catalog Envelopes |
| Marketing Information | Catalog envelopes feature a removable strip that provides a quick, clean seal upon contact without moistening. Paper strip keeps adhesive free of dust. Envelopes are made of white wove material. 28 lb. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Catalog |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Closure Type | Peel & Seal |
| Features | Dust-free |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Wove |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Self Sealing Catalog Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
-
Catalog - #12 1/2 - 9 1/2" Width x 12 1/2" Length - 28 lb - Gummed - Brown Kraft - Kraft - 250 / BoxProduct Code: BSN421148 Stock Available
Also Consider
-
Product Code: BICBL11YW777 Stock Available
-
Product Code: BSN0464830 Stock Available
-
Product Code: BSN267408786 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3966 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914608 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICBL11YW777 Stock Available
-
Product Code: BSN0464830 Stock Available
-
Product Code: BSN267408786 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411717 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3966 Stock Available
-
Product Code: BSN6564914608 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available