‹ Prev
Next ›
Business Source Small Coin Kraft Envelopes
Coin - #1 - 2 1/4" Width x 3 1/2" Length - 20 lb - Gummed - Brown Kraft - Kraft - 500 / Box
46 Stock Available
- Gummed flap creates permanent closure to prevent peeling during transit
- Sturdy Kraft stock resists tearing for secure shipments
- Dark construction prevents items from showing through for added privacy
- Perfect for small parts, samples, payroll applications and more
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04440 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | Small Coin Kraft Envelopes |
| Marketing Information | Handy little coin envelopes are ideal for small parts, samples, seeds, enclosures, loose coins and payroll applications. Flaps feature deep gumming for a secure seal. No. 1 coin envelopes are made of sturdy Kraft stock. |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Type | Envelope |
Product Information
| Mailer/Envelope Type | Coin |
| Mailer/Envelope Classification | #1 |
| Mailer/Envelope Width | 2 1/4" |
| Mailer/Envelope Length | 3 1/2" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Closure Type | Gummed |
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown Kraft |
| Product Material | Kraft |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Overview
Business Source Small Coin Kraft Envelopes
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AAGSK4600Sold Out
-
Product Code: BICGSM609BK789 Stock Available
-
Product Code: BSN36663127 Stock Available
-
Product Code: HAM1033661830 Stock Available
-
Product Code: MMM1426477 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: SWI74050108 Stock Available
-
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 PackProduct Code: WAU91901124 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAGSK4600Sold Out
-
Product Code: BICGSM609BK789 Stock Available
-
Product Code: BSN36663127 Stock Available
-
Product Code: HAM1033661830 Stock Available
-
Product Code: MMM1426477 Stock Available
-
Product Code: OEX85110954 Stock Available
-
Product Code: SWI74050108 Stock Available
-
Letter - 8 1/2" x 11" - 65 lb Basis Weight - Smooth - Acid-free, Lignin-free - Bright White - 1 PackProduct Code: WAU91901124 Stock Available