C2G 100 ft Cat5e Non Booted Plenum UTP Unshielded Network Patch Cable - Gray
100 ft Category 5e Network Cable for Network Device, Modem - First End: 1 x RJ-45 Network - Male - Second End: 1 x RJ-45 Network - Male - Patch Cable - Gold Plated Contact - Plenum - Gray - 1 Each
- Offers dependable network connectivity for stable performance, supporting uninterrupted operations and consistent data flow across connected systems
- Features Category 5e cable type tailored to meet precise connectivity needs while maintaining operational efficiency and productivity
- With RJ-45 Network - Male connector, it is compatible with a network device, providing a secure link for uninterrupted operation
Product Details
General Information
| Manufacturer | Legrand Group |
| Manufacturer Part Number | 15237 |
| Manufacturer Website Address | http://www.legrand.us |
| Brand Name | C2G |
| Product Name | 100 ft Cat5e Non Booted Plenum UTP Unshielded Network Patch Cable - Gray |
| Marketing Information |
Strict building code requirements for cabling in plenum spaces have created installation challenges in settings such as schools, hospitals and other commercial buildings. C2G has expanded its connectivity portfolio to include a line of cables that are ideal for routing through plenum space above dropped ceilings or under raised floors. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 100 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Jacket Type | Plenum |
| Device Supported |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Shipping Height | 2.50" |
| Shipping Width | 8" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.98 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Overview
C2G 100 ft Cat5e Non Booted Plenum UTP Unshielded Network Patch Cable - Gray