‹ Prev
Next ›
Cardinal® EasyOpen Card File Binder Refill Pages
12" Height x 0.1" Width x 9.5" Length - 10 x Page, 200 x Card Capacity - For Letter 8 1/2" x 11" Sheet - Ring Binder - Rectangular - Clear - Polypropylene - 10 / Pack
Out of Stock
- Archival-safe: will not lift or transfer inks or toners
- Business/credit card holder pages
- Fits letter-size, 3-ring binders
- 10 pages per pack for 200 cards
- Holds 20 cards per page (front and back)
Product Details
General Information
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 7860000 |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Brand Name | Cardinal® |
| Product Model | 7860000 |
| Product Name | EasyOpen Card File Binder Refill Pages |
| Marketing Information | Refill pages are designed for use with Cardinal EasyOpen Card File Binder and other letter-size binders. Each letter-size page holds 20 business cards front and back for a total of 200 cards in the 10 pages. Poly material will not stick to cards. Archival-safe material will not lift or transfer inks or toners. Pages are seven-hole punched to fit in three-ring and seven-ring binders. |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Binder Pocket |
Product Information
| Media Capacity |
|
| Media Type |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Shape | Rectangular |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
| Application/Usage | Document |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polypropylene |
| Height | 12" |
| Width | 0.1" |
| Length | 9.5" |
| Weight (Approximate) | 8.64 oz |
Miscellaneous
| Additional Information | 3-Hole Punched |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Cardinal® EasyOpen Card File Binder Refill Pages
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.