‹ Prev
Next ›
Clorox Free & Clear Compostable All Purpose Cleaning Wipes
4.25" Length x 4.25" Width - Fragrance-free, Dye-free, Residue-free, Durable - White - 75/Tub - 1 Each
795 Stock Available
- Meets U.S. EPA's Safer Choice safer product standards; made from plant-based fibers; compostable under home conditions only; packaging may vary
- Formulated without dyes, bleach or ammonia to get the surface clean you want from the brand you trust
- Tough on grease and cut through grime on a variety of hard surfaces like acrylic, sealed fiberglass, sealed granite, finished hardwood and vinyl
- Perfect addition to your household cleaning supplies, EPA Safer Choice certified and safe around people and food
- Ideal for use in offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 32486 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | Clorox |
| Product Line | Free & Clear |
| Product Name | Free & Clear Compostable All Purpose Cleaning Wipes |
| Marketing Information |
Clorox Compostable Cleaning Wipes clean messes without harsh chemical fumes or residue with these multi-use wipes that are safe to use around children, pets and food-contact surfaces. These compostable wipes are tough on grease and can cut through grime on a variety of hard surfaces throughout your home including sealed wood, sealed granite, stainless steel and more. The perfect addition to your household cleaning supplies, Clorox Compostable Cleaning Wipes are Safer Choice certified and made from plant-based fibers. Grab these easy, accessible cleaning wipes for everyday cleanups and tough messes. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cleaning Wipe |
Product Information
| Cleaner Form | Wipe |
| Cleaner Size | 4.25" Width x 4.25" Length |
| Quantity Per Container | 75 |
| Container Type | Tub |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 8.30" |
| Width | 4.25" |
| Length | 4.25" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Clorox Free & Clear Compostable All Purpose Cleaning Wipes
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AJMOH9AJBXWH4009 Stock Available
-
Product Code: BRTDR820Out of Stock
-
Product Code: BRTLC1013PKS54 Stock Available
-
Product Code: BRTLC101BK41 Stock Available
-
Product Code: BSN15727426 Stock Available
-
Product Code: GJO25012222 Stock Available
-
Product Code: GOJ363912CT250 Stock Available
-
Product Code: GPC16620351 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: ORKPK80009Out of Stock
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AJMOH9AJBXWH4009 Stock Available
-
Product Code: BRTDR820Out of Stock
-
Product Code: BRTLC1013PKS54 Stock Available
-
Product Code: BRTLC101BK41 Stock Available
-
Product Code: BSN15727426 Stock Available
-
Product Code: GJO25012222 Stock Available
-
Product Code: GOJ363912CT250 Stock Available
-
Product Code: GPC16620351 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
-
Product Code: ORKPK80009Out of Stock