‹ Prev
Next ›
CloroxPro™ Disinfecting Wipes
Fresh Scent - Soft Cloth - 75/Tub - 1 Each
Cleaning Essential Picks
10928 Stock Available
- EPA registered to kill 99.9% of viruses and bacteria; meets EPA criteria for use against SARS-CoV-2, the virus that causes COVID-19, on nonporous surfaces
- Create clean public spaces with these wet wipes that break down grease, soap scum and grime so you can tackle messes on a variety of surfaces - bleach-free
- Quickly sanitizes bacteria and kills most viruses in as little as 15 seconds; removes common allergens and deodorizes, preventing the odor-causing bacteria for up to 24 hours
- Safely wipe down desks, remotes, doorknobs or clean up spills; germs occur on more than breakroom and restroom surfaces
- From CloroxPro so ideal for use in offices, daycare centers, schools, busy healthcare environments and other commercial facilities
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 15949 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | CloroxPro™ |
| Product Name | Disinfecting Wipes |
| Marketing Information | CloroxPro Disinfecting Wipes clean and disinfect in one easy step. These sanitizing wipes are EPA-registered to kill 99.9 percent of germs including cold and flu viruses, E. coli, Salmonella, Staph, Strep, MRSA and the organism that can cause whooping cough. They also meet EPA criteria for use against SARS-CoV-2, the virus that causes COVID-19, on nonporous surfaces. They remove common allergens like pet dander, pollen particles and grass. One antibacterial wipe can kill bacteria in just 10 seconds - three times faster than before. Premoistened, thick, textured wipes are perfect for spills and dirt on a variety of hard, nonporous surfaces including acrylic, glass and vinyl. They quickly clean and disinfect high-touch, germ hot spots such as doorknobs, handrails and faucets and are suitable for use on phones, keyboards and mice. Wipes are ideal for offices, daycare centers, schools, hotels, restaurants and other commercial facilities. Packaging may vary. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cleaning Wipe |
Product Information
| Quantity Per Container | 75/Tub |
| Fragrance Classification | Fresh Scent |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Material | Soft Cloth |
| Height | 13.2" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 8.1" |
Miscellaneous
| Additional Information |
Kills 99.9% of bacteria, including staph and salmonella |
| Country of Origin | United States |
Overview
CloroxPro™ Disinfecting Wipes
Also Consider
-
Product Code: ALL37336354 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10417 Stock Available
-
Product Code: BSN2534622 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096799 Stock Available
-
Product Code: MMMC60ST248 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: TOP74688661 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ALL37336354 Stock Available
-
Product Code: BICWOTAP10417 Stock Available
-
Product Code: BSN2534622 Stock Available
-
Product Code: GJO2550096799 Stock Available
-
Product Code: MMMC60ST248 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: TOP74688661 Stock Available