‹ Prev
Next ›
CloroxPro™ Clean-Up Disinfectant Cleaner with Bleach Refill
128 fl oz (4 quart) - Original Scent - Recommended For: Stain Remover, Odor Remover, Mold Remover, Bacteria Remover, Mildew Remover, Grease Remover, Dirt Remover, Grime Remover, Soap Scum Remover, Germs Remover - Clear, Pale Yellow - 1 Each
121 Stock Available
- Cleans and disinfects, killing 99% of bacteria and viruses, including cold and flu
- All-in-one spray cleans, disinfects and deodorizes surfaces in high-traffic areas including commercial kitchens, restrooms and other business facilities
- Powerful, all-purpose cleaner with bleach removes tough stains, grease and grime and eliminates odors caused by bacteria, mold and mildew
- Eliminates messes and germs; meets EPA criteria for use against SARS-CoV-2, the virus that causes COVID-19
- From CloroxPro so ideal for use in offices, daycare centers, restaurants, schools and other commercial facilities
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Clorox Company |
| Manufacturer Part Number | 35420 |
| Manufacturer Website Address | http://www.thecloroxcompany.com |
| Brand Name | CloroxPro™ |
| Product Line | Clean-Up |
| Product Name | Clean-Up Disinfectant Cleaner with Bleach Refill |
| Marketing Information | Clorox Clean-Up Disinfectant Cleaner with Bleach is a powerful one-step cleaner, disinfectant and stain remover. It eliminates odors caused by bacteria, mold and mildew. With Clorox Clean-Up Disinfectant Cleaner with Bleach, you can clean and disinfect confidently with the power of Clorox Bleach. This disinfectant cleaner with bleach meets EPA criteria for use against SARS-CoV-2, the virus that causes COVID-19. From CloroxPro, this fresh-smelling spray cleaner is perfect for use in offices, daycare centers, restaurants, schools and other commercial facilities. Spray every drop with Smart Tube technology that reaches to the very bottom of the bottle. Packaging may vary. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | All Purpose Cleaner |
Product Information
| Cleaner Form | Liquid |
| Cleaner Volume | 128 fl oz (4 quart) |
| Scent | Original |
| Composition | Bleach |
| Recommended Use |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 11.44" |
| Width | 5.65" |
| Length | 7" |
| Weight (Approximate) | 8.92 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
CloroxPro™ Clean-Up Disinfectant Cleaner with Bleach Refill
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AAG70120X05Sold Out
-
Product Code: AAGE51750Sold Out
-
Product Code: DXESXP10PATH3118 Stock Available
-
Product Code: HEWCF400A48 Stock Available
-
Product Code: HEWCF402A17 Stock Available
-
Product Code: NES302122823 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX725014838 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way
Accessories
Alternative Products
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AAG70120X05Sold Out
-
Product Code: AAGE51750Sold Out
-
Product Code: DXESXP10PATH3118 Stock Available
-
Product Code: HEWCF400A48 Stock Available
-
Product Code: HEWCF402A17 Stock Available
-
Product Code: NES302122823 Stock Available
-
Product Code: OEX67772457 Stock Available
-
Product Code: OEX725014838 Stock Available
-
Product Code: OEX927531More on the Way