‹ Prev
Next ›
Command Large Picture Hanging Strips
3.62" Length - White - Damage Resistant - For Picture, Decoration - 2/Set - 4 / Pack
680 Stock Available
- Double-coat construction to hold firmly where placed
- Fasteners can be separated and reattached with the rubber resin adhesive; paper liner
- When removed, they come off cleanly without surface damage
- Size: Large; each set holds up to 4 lb.
- White; 4 Pairs / Pack
Product Details
General Information
| Manufacturer | 3M |
| Manufacturer Part Number | 17206-ES |
| Manufacturer Website Address | http://www.3m.com |
| Brand Name | Command |
| Product Name | Large Picture Hanging Strips |
| Marketing Information | Picture-hanging strips with Command Adhesive hold firmly where placed. Fasteners can be separated and reattached with the rubber resin adhesive. When removed, they come off cleanly without surface damage. Each set holds up to 4 lb. Liner is made of paper. Tape has a double-coat construction. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Double-sided Strip |
Product Information
| Tape Length | 3.62" |
| Application/Usage |
|
| Quantity Per Container | 2/Set |
| Features | Residue-free |
Reliability
| Durability | Damage Resistant |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Width | 0.5" |
| Depth | 0.1" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Overview
Command Large Picture Hanging Strips
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAPP418736 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411752 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3997 Stock Available
-
Product Code: BSN656472480 Stock Available
-
Product Code: MMM1426462 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152463 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BICWOTAPP418736 Stock Available
-
Product Code: BSN3295411752 Stock Available
-
Product Code: BSN36550BX3997 Stock Available
-
Product Code: BSN656472480 Stock Available
-
Product Code: MMM1426462 Stock Available
-
Product Code: OEX85110974 Stock Available
-
Product Code: PAP8420152463 Stock Available