‹ Prev
Next ›
Compucessory 16GB USB 2.0 Flash Drive
16 GB - USB 2.0 - Silver, Black - 1 Year Warranty - 1 Each
74 Stock Available
- Compact size stores virtually anywhere for easy transportation and storage
- Fast read and write speeds allow you to quickly transfer files
- Perfect for photos, videos, documents, music and more
Select Product Options
Storage Capacity: 16 GB
Product Details
General Information
| Manufacturer | Compucessory |
| Manufacturer Part Number | 26471 |
| Manufacturer Website Address | http://www.compucessory.com |
| Brand Name | Compucessory |
| Product Name | 16GB USB 2.0 Flash Drive |
| Marketing Information | USB 2.0 flash drive features a compact design that stores virtually anywhere to easily keep your data with you at all times. Fast read and write speeds allow you to quickly transfer large files. 16GB flash drive is perfect for storing and transferring photos, videos, documents, music and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Flash Drive |
Technical Information
| Storage Capacity | 16 GB |
Interfaces/Ports
| Host Interface | USB 2.0 |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 0.3" |
| Width | 0.7" |
| Length | 2.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
LIMITED 1 YEAR |
Overview
Compucessory 16GB USB 2.0 Flash Drive
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.