‹ Prev
Next ›
Deflecto Business Card Holder
9.8" Height x 8.5" Width x 1.8" Depth - Acrylic - Clear - 1 Each
27 Stock Available
- Display multiple cards in one convenient holder
- Clear acrylic design provides full visibility
- Use in reception areas, doctors' offices and law firms
- Holds approximately 80 cards per compartment
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 70601 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Name | Business Card Holder |
| Marketing Information | Make a great first impression and promote your business by keeping your business cards accessible with this 6-Compartment Business Card Holder. It accommodates approximately 80 cards per compartment - perfect anywhere multiple team members cards need to be displayed. Angled, open design allows easy access to your contact information. Holder is ideal for creating an organized and professional desktop or countertop while promoting your business. Made of durable plastic, it is the perfect choice for medical and professional offices, travel agencies, retail outlets, trade show booths and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Business Card Holder |
Product Information
| Number of Compartments | 6 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Business Card |
| Features | Slot Hole |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Acrylic |
| Height | 9.8" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 1.8" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Deflecto Business Card Holder
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: ALL37646402 Stock Available
-
Product Code: BRTLC203BK34 Stock Available
-
Product Code: BRTLC203C44 Stock Available
-
Product Code: BRTLC203M44 Stock Available
-
Product Code: BRTLC203Y45 Stock Available
-
Product Code: BUN20115000027 Stock Available
-
Product Code: GJO240801130 Stock Available
-
Product Code: GPC28124709 Stock Available
-
Product Code: KTKAD30218 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: ALL37646402 Stock Available
-
Product Code: BRTLC203BK34 Stock Available
-
Product Code: BRTLC203C44 Stock Available
-
Product Code: BRTLC203M44 Stock Available
-
Product Code: BRTLC203Y45 Stock Available
-
Product Code: BUN20115000027 Stock Available
-
Product Code: GJO240801130 Stock Available
-
Product Code: GPC28124709 Stock Available
-
Product Code: KTKAD30218 Stock Available
-
Product Code: OEX85110952 Stock Available