‹ Prev
Next ›
Deflecto Single Compartment DocuHolder
1 Compartment(s) - 7.75" Height x 6.50" Width x 3.75" Depth - Desktop - Booklet Size - Clear - Plastic - 1 Each
21 Stock Available
- Rounded edges create smooth, clean style to blend seamlessly with any room
- Can be displayed on countertop or wall for easy access
- Crystal-clear acrylic keeps the focus on your literature
- Holds booklet-size literature up to 6-1/2"W and 2-1/8"D
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 74901 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Name | Single Compartment DocuHolder |
| Marketing Information | Desktop literature holder features a single-pocket design so you can focus your display on one kind of booklet and keep your literature in full view. Perfect for use in lobbies, restaurants, libraries and more. Pocket displays literature in stacks up to 1-1/2" thick. Literature holder is made of crystal-clear plastic. Rounded edges offer a smooth appearance. Use as a stand-alone display on your countertop or mount on a wall using the built-in holes. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Literature Sorter/Organizer |
Product Information
| Total Number of Compartments | 1 |
| Placement | Desktop |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Literature Organization |
| Features | Booklet Size |
Physical Characteristics
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Height | 7.75" |
| Width | 6.50" |
| Depth | 3.75" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
Miscellaneous
| Compatibility |
Holds literature up to 6-3/8"W x 2-1/4"D |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Deflecto Single Compartment DocuHolder
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.