‹ Prev
Next ›
Deflecto Sustainable Office Drawer Organizer
9 Compartment(s) - 1.13" Height x 14" Width x 9.13" Depth - 30% Recycled - Black - 1 Each
17 Stock Available
- 9-compartment drawer organizer holds writing instruments, paper clips, tape and notepads
- Fits most standard desk drawers
- Made from 30% recycled material
- Black
Product Details
General Information
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 38104 |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Brand Name | Deflecto |
| Product Line | Sustainable Office |
| Product Name | Sustainable Office Drawer Organizer |
| Marketing Information | Organize everything from writing utensils to paper clips, tape and notepads with this compartmentalized drawer organizer. 1" high organizer fits most standard desk drawers and offers nine compartments for easy access to small items. Organizer is made of durable plastic with recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Organizer |
Product Information
| Total Number of Compartments | 9 |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.13" |
| Width | 14" |
| Depth | 9.13" |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Overview
Deflecto Sustainable Office Drawer Organizer
Also Consider
-
Product Code: BSN5215AST274 Stock Available
-
Product Code: CNMLS100TS3 Stock Available
-
Product Code: FEL917650128 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639123016 Stock Available
-
Product Code: LLR84240Out of Stock
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: STX70241U06C30 Stock Available
-
Product Code: SWI354503623 Stock Available
Alternative Products
Reviews
Also Consider
-
Product Code: BSN5215AST274 Stock Available
-
Product Code: CNMLS100TS3 Stock Available
-
Product Code: FEL917650128 Stock Available
-
Product Code: GOJ3639123016 Stock Available
-
Product Code: LLR84240Out of Stock
-
Product Code: OEX85110960 Stock Available
-
Product Code: STX70241U06C30 Stock Available
-
Product Code: SWI354503623 Stock Available