‹ Prev
Next ›
Digital Innovations 5 fl. oz. Screen Cleaning Kit
For Display Screen - 5 oz - Ammonia-free, Streak-free, Eco-friendly, Non-abrasive - Black - 1 Each
5 Stock Available
Non-Returnable
- Streak-free screen cleaning great for tablets, monitors, laptop screens and TVs
- Safe for all screens - alcohol-free and ammonia-free
- Advanced streak-free formula; also includes nonabrasive cloth
- All-In-One StorDry for storing cloth inside bottle assembly
Product Details
General Information
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Manufacturer Part Number | 4111200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.allsop.com |
| Brand Name | Digital Innovations |
| Product Line | ScreenDr |
| Product Name | 5 fl. oz. Screen Cleaning Kit |
| Marketing Information | ScreenDr Screen Cleaning Kit delivers a stunning, streak-free, static-free finish on delicate LCD, LED, plasma TV screens, computer monitors, smartphones and more. Advanced, streak-free solution removes grease, smudges, fingerprints and dust, leaving behind an invisible coating with oleophobic and antistatic properties to make the surface easier to clean. Patented, StorDry bottle provides an all-in-one storage solution for the ScreenDr formula and the included, nonabrasive, microfiber cloth. Formula is safe for all electronic screens. The 5 oz. bottle optimizes cleaning for all medium-size display screens. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cleaning Kit |
Product Information
| Cleaner Weight | 5 oz |
| Recommended Use |
|
| Application/Usage | Display Screen |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 7.3" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 3" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 90 Day |
Overview
Digital Innovations 5 fl. oz. Screen Cleaning Kit
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.