‹ Prev
Next ›
Dixie Drink-thru Lid
Round - Plastic - White - 100 / Pack
1328 Stock Available
- Domed design provides extra room for frothy beverages and extra toppings
- Sip hole offers enjoyable sipping experience while you're on-the-go
- Vent hole allows steam to escape to safely hold hot beverages
- For use with Dixie PerfecTouch 10 to 20 oz. paper hot cups
Product Details
General Information
| Manufacturer | Georgia Pacific Corp. |
| Manufacturer Part Number | D9542 |
| Manufacturer Website Address | http://www.gp.com |
| Brand Name | Dixie |
| Product Name | Drink-thru Lid |
| Marketing Information | Hot cup lid with a condiment identifier features a domed design to give you extra space for frothy beverages or additional toppings. Large sip hole provides just the right amount of room for an enjoyable sipping experience while you're on-the-go. Vented construction allows steam to escape for safe use with hot beverages. Lids are designed for use with Dixie PerfecTouch 10 oz. to 20 oz. paper hot cups (sold separately). |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Cup Lid |
Product Information
| Shape | Round |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 19.4" |
| Width | 7.8" |
| Length | 18.6" |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | United States |
Overview
Dixie Drink-thru Lid
Also Consider
-
Product Code: DXE5342CDSBP796 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207CT138 Stock Available
-
Product Code: GMT6992349 Stock Available
-
Product Code: HEW3HZ96AN224 Stock Available
-
Product Code: HEW3HZ97AN163 Stock Available
-
Product Code: HEW3HZ98AN109 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA03AN419 Stock Available
-
Product Code: ITA36156448 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124849 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Reviews
Also Consider
-
Product Code: DXE5342CDSBP796 Stock Available
-
Product Code: DXEKH207CT138 Stock Available
-
Product Code: GMT6992349 Stock Available
-
Product Code: HEW3HZ96AN224 Stock Available
-
Product Code: HEW3HZ97AN163 Stock Available
-
Product Code: HEW3HZ98AN109 Stock Available
-
Product Code: HEW3JA03AN419 Stock Available
-
Product Code: ITA36156448 Stock Available
-
Product Code: KCC2127124849 Stock Available
-
Product Code: OEX94914991 Stock Available