‹ Prev
Next ›
Dymo LabelWriter 550 Direct Thermal Printer - Monochrome - Label Print - Ethernet - USB - USB Host - Black
2.20" Print Width - 1.5 lps Mono - 300 dpi - 2" Width - For PC, Mac
15 Stock Available
- Auto label recognition to see the size, type and number of remaining labels at a glance
- Print fast: up to 45% faster than the Labelwriter 550 - prints up to 90 labels per minute
- Connect to a network for multiple-user access with LAN network connectivity
- Direct thermal printing so no expensive ink or toner required
- Only works with authentic Dymo labels (high-quality and BPA-free)
Product Details
General Information
| Manufacturer | Newell Brands |
| Manufacturer Part Number | 2112553 |
| Manufacturer Website Address | http://www.newellbrands.com |
| Brand Name | Dymo |
| Product Line | LabelWriter |
| Product Model | 550 |
| Product Name | LabelWriter 550 Turbo Label Printer |
| Marketing Information | Print super-fast, super-efficient labels for your professional mailing, filing, visitor management or other labeling needs with the LabelWriter 550 Turbo Label Printer. With its unique Automatic Label Recognition, you always know which labels (by size, type and color) are loaded into the label maker at a glance. You'll also know how many are remaining so you'll never run out mid-job. Direct thermal printer replaces the need to buy costly ink or toner. Dymo Connect for Desktop software lets you create more than 60 label types through USB or LAN network connectivity. High-speed label printer prints up to 90 labels (with four lines) per minute. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
Technical Information
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 1.5 lps |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 2.20" |
| Connectivity Technology | Wired |
| Print Technology | Direct Thermal |
Interfaces/Ports
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
Network & Communication
| Network Ready | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
Media Types & Handling
| Media Type | Label |
| Media Size | 2" |
| Media Load Type | Manual Feed |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.4" |
| Width | 5" |
| Depth | 7.4" |
| Weight (Approximate) | 1.42 lb |
Miscellaneous
| Platform Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Overview
Dymo LabelWriter 550 Direct Thermal Printer - Monochrome - Label Print - Ethernet - USB - USB Host - Black
From the Manufacturer
Also Consider
Also Consider
-
Product Code: AOPLT412M10 Stock Available
-
Product Code: AOPLT612M34 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS8HDBLK66 Stock Available
-
Product Code: BSN585061012 Stock Available
-
Product Code: BSN585071009 Stock Available
-
Product Code: FLRFCDE2036G3 Stock Available
-
Product Code: OIC90078Out of Stock
-
Product Code: SWI3720177 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AOPLT412M10 Stock Available
-
Product Code: AOPLT612M34 Stock Available
-
Product Code: BOSEPS8HDBLK66 Stock Available
-
Product Code: BSN585061012 Stock Available
-
Product Code: BSN585071009 Stock Available
-
Product Code: FLRFCDE2036G3 Stock Available
-
Product Code: OIC90078Out of Stock
-
Product Code: SWI3720177 Stock Available