‹ Prev
Next ›
Energizer 2450 Lithium Coin Battery
For Heart Rate Monitor, Remote Control, Keyless Entry, Glucose Monitor, Toy, Game - 3 V DC - 1 / Pack
902 Stock Available
- Reliable power for a range of devices
- Use in heart-rate monitors, keyless entry, glucose monitors and more
- Holds power for 8 years in storage
- Cell size: 2450
Product Details
General Information
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | ECR2450BP |
| Manufacturer Website Address | http://www.energizer.com |
| Brand Name | Energizer |
| Product Name | 2450 Lithium Coin Battery |
| Marketing Information | Don't let their small size fool you: This Energizer 2450 Lithium Coin 3-Volt Battery delivers big time on long-lasting, dependable power for your coin-battery-operated items. From heart rate or glucose monitors, to remotes, keyless entry systems, key fobs, watches, toys and games, and even more specialized devices, our coin batteries are compatible with the devices that fit your life, so you can keep going. These reliable and durable Energizer Coin Lithium Batteries are able to withstand a wide range of temperatures (from -22º to 140º F) and can hold power in storage for up to 10 years, giving you coin battery power you can depend on. Responsibly designed with zero mercury, it's easy to see why Energizer Lithium Coin Batteries are the right choice for your specialty devices. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Battery |
Battery Information
| Application/Usage |
|
| Battery Chemistry | Lithium (Li) |
| Output Voltage | 3 V DC |
Physical Characteristics
| Height | 3.5" |
| Width | 0.3" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 0.29 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Country of Origin | Indonesia |
Overview
Energizer 2450 Lithium Coin Battery
From the Manufacturer
Also Consider
-
Product Code: AVE98071548 Stock Available
-
Product Code: BICRLC11BE315 Stock Available
-
Product Code: BICRLC11BK328 Stock Available
-
Product Code: BSN3666383 Stock Available
-
Product Code: DUC1144714344 Stock Available
-
Product Code: DYM302521011 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C706 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
Additional Documentation
Reviews
Also Consider
-
Product Code: AVE98071548 Stock Available
-
Product Code: BICRLC11BE315 Stock Available
-
Product Code: BICRLC11BK328 Stock Available
-
Product Code: BSN3666383 Stock Available
-
Product Code: DUC1144714344 Stock Available
-
Product Code: DYM302521011 Stock Available
-
Product Code: PAP3030131C706 Stock Available